Reabilitare Grup Scolar ICM George Bibescu Craiova ca scoala de arte meserii

Titlul proiectului: ,,Reabilitare Grup Scolar ICM George Bibescu Craiova ca scoala de arte meserii”

Program de finantare: POR 2007-2013, Axa prioritară 3 – Îmbunătăţirea infrastructurii sociale, Domeniul major de intervenţie 3.4 – Reabilitarea, modernizarea, dezvoltarea şi echiparea infrastructurii educaţionale pre-universitare, universitare şi a infrastructurii pentru formare profesională continuă

Depunere proiect: 16.04.2014 la ADR Sud Vest Oltenia

Contract de finantare nr. 4722/30.09.2014

Obiectivele generale:

• Imbunatatirea calitatii infrastructurii de educatie şi a dotării şcolilor pentru asigurarea unui proces educaţional la standarde europene in municipiul Craiova.
  • Asigurarea condiţiilor necesare învăţământului public din municipiul Craiova şi creşterea participării la educaţie a tinerilor.

Obiectivul specific al proiectului a constat in imbunatatirea conditiilor de educatie ale elevilor prin executarea in continuare a lucrarilor privind reabilitarea Grupului Scolar ICM George Bibescu Craiova ca scoala de arte meserii. In cadrul proiectului au fost reabilitate urmatoarele corpuri: scoala, sala sport, internat, garsoniere, cantina si ateliere, cat si iluminatul exterior, amenajari exterioare si retele exterioare de incinta.

Valoarea totala a proiectului: 14.956.179,87 lei