Dezvoltarea transportului ecologic în municipiul Craiova

Titlul proiectului: “Dezvoltarea transportului ecologic în municipiul Craiova”

Programul de finantare al proiectului:  Programului Operaţional Regional 2007-2013, Axa prioritară 1 „Sprijinirea dezvoltării durabile a oraşelor - poli urbani de creştere", Domeniu major de intervenţie - Planuri integrate de dezvoltare urbană.

Valoarea proiectului este de 35.247.259,00 lei, din care 3.304.807,08 lei reprezintă cofinanţarea de la bugetul local, 5.757.900,78 lei valoare nerambursabilă din bugetul naţional şi 26.189.551,14 lei contribuţia Uniunii Europene.

Obiectivul general al proiectului “Dezvoltarea transportului ecologic în municipiul Craiova” constă in imbunataţirea mobilitaţii populaţiei in general si a forţei de munca pe cele doua mari platforme industriale Est - Vest ale polului de crestere Craiova, cu impact direct asupra creşterii competitivitaţii economice din Zona Metropolitana Craiova, ca urmare a  reabilitării infrastructurii rutiere şi de transport public.

Obiective specifice:

• Reducerea emisiilor de noxe generate de traficul intens prin incurajarea folosirii mijloacelor de transport ecologice respectiv: tramvai, autovehicule electrice sau hibride şi biciclete.
  • Scaderea costurilor si emisiilor poluante ale transportului in comun ca urmare a reabilitarii reţelei electrice a liniei de tramvai.
  • Imbunataţirea infrastructurii rutiere de transport in zona metropolitana Craiova, ca urmare a modernizarii a 48 702, 5 mp suprafată carosabilă.

In urma finalizării proiectului vor fi atinşi urmatori indicatori:

• Suprafată carosabil reabilitată – 48 702,5 mp
  • Piste de biciclişti amenajate – 4765,2 mp