Amenajare parcare subterana in zona Teatrului National

AMENAJARE PARCARE SUBTERANA IN ZONA TEATRULUI NATIONAL

Proiect depus in cadrul Programului Operational Regional 2007-2013 – Axa prioritara 1 „Sprijinirea dezvoltarii durabile a oraselor – poli urbani de crestere”, Domeniul major de interventie 1.1 „Planuri integrate de dezvoltare urbana”, sub-domeniul „Poli de crestere”, categoria de operatiuni: reabilitarea infrastructurii urbane si imbunatatirea serviciilor urbane, inclusiv transportul urban.

Obiectivul general al proiectului „Amenajare parcare subterana in zona Teatrului National” presupune modernizarea si dezvoltarea infrastructurii urbane si imbunatatirea accesibilitatii locale si regionale, a mobilitatii populatiei metropolitane in vederea cresterii competitivitatii economice si dezvoltarii mediului de afaceri in cadrul Polului de crestere Craiova.

Obiective specifice:

•        Imbunatatirea infrastructurii publice prin: crearea a 619 locuri de parcare, din care 586 pentru autoturisme si 33 pentru motociclete.

•        încurajarea utilizării autovehiculelor electrice, pentru reducerea poluării datorate traficului rutier, prin instalarea de prize elecrice pentru 240 de locuri de parcare şi dotarea parcării cu 2 echipamente/borne de reincarcare a acumulatoarelor autoturismelor care folosesc sursa de alimentare curentul electric.

•        Promovarea eficientei energetice prin crearea unui sistem de iluminat sistematizat si eficient care sa modifice gradul de luminozitate in functie de intensitatea luminii din exterior, diminuand astfel costurile de energie.

Executia lucrarilor:

Parcarea subterana are urmatoarele capacităţi:

Locuri de parcare: 619 din care 586 locuri parcare  pentru autoturisme şi 33 pentru motociclete.

Număr nivele: 2

Caracteristici constructive generale:

Număr niveluri :  2 subsoluri

Suprafata teren : 12 656.54 m² (conform planului topografic)

Suprafaţa construită la nivelul solului = 200 m²

Suprafata utila = 15 145 m², dupa cum urmeaza :

- subsol 1 = 5 960 m²

- subsol 2 = 9 185 m²

Suprafaţă desfăşurata construita pe 2  niveluri = 17 332.8 m², dupa cum urmeaza :

- subsol 1 = 6 889.5m²

- subsol 2 = 10 443.3 m²