Informare pentru beneficiarii ajutorului pentru încălzire a locuintei

Informare pentru beneficiarii ajutorului pentru încălzire a locuintei

Primăria Municipiului Craiova, prin Direcţia Generală de Asistenţă Socială Craiova, anunță că beneficiarii ajutorului pentru încălzirea locuinţei şi al suplimentului pentru energie, au obligaţia de a comunica în scris, în termen de 5 zile, orice modificare cu privire la componenţa familiei și a veniturilor realizate de membrii acesteia - inclusiv ca urmare a indexării pensiilor începând cu data de 01.01.2024, prin Legea nr 360/2023 - prin depunerea unei noi cereri şi declaraţii pe proprie răspundere, însoţită de actele justificative.

Înregistrarea cererilor şi declaraţiilor pe propria răspundere de modificare a cuantumului ajutorului pentru încălzirea locuinţei cu gaze naturale, combustibili solizi şi/sau petrolieri, energie termică şi energie electrică şi a suplimentului pentru energie se va face la sediul Directiei Generale de Asistenţă Socială Craiova, Serviciul Protecție Socială, din str. Mitropolit Firmilian nr. 14, pentru perioada rămasă a sezonului rece, de luni până joi, între orele 8:00 – 13:00 şi vineri între orele 8:00 – 10:00.

Primăria Municipiului Craiova, prin Direcţia Generală de Asistenţă Socială Craiova, derulează activitatea de primire a cererilor de acordare a ajutoarelor pentru încălzirea locuinţei cu energie termică, gaze naturale, energie electrică, combustibili solizi şi/sau petrolieri pentru sezonul rece noiembrie 2023 - martie 2024, precum şi a suplimentului pentru energie potrivit Legii nr. 226/2021 privind stabilirea măsurilor de protecţie socială pentru consumatorul vulnerabil de energie şi a Hotărârii Guvernului nr. 1073/2021 pentru aprobarea Normelor metodologice de aplicare a prevederilor Legii nr. 226/2021 privind stabilirea măsurilor de protecţie socială pentru consumatorul vulnerabil de energie.

Relaţii suplimentare se obţin zilnic, de luni până joi, între orele 8:00 – 16:30 şi vineri, între orele 8:00 – 14:00, la sediul Direcţiei Generale de Asistenţă Socială Craiova, din str. Mitropolit Firmilian, nr. 14, tel.  0351/428364.

01/02/2024