Campanie de colectare gratuită a brazilor în Municipiul Craiova

Campanie de colectare gratuită a brazilor în Municipiul Craiova

Campanie de colectare gratuită a brazilor în Municipiul Craiova.

Toți brazii colectați sunt reciclați

Iridex Group Salubrizare, într-o campanie organizată alături de Primăria Craiova, roagă craiovenii ca în perioada 05 ianuarie – 01 februarie 2024 să scoată brazii la platformele aferente blocurilor în care locuiesc. Cei care locuiesc la case sunt sfătuiți să scoată brazii lângă pubela maro, în ziua aferentă colectării acestui tip de pubelă dedicat bio-deșeurilor. Pentru a putea fi transportați cât mai ușor este recomandat, pe cât posibil, ca brazii să fie depozitați lângă pubelă, în bucăți cât mai mici.

Toți brazii colectați din Municipiul Craiova sunt reciclați. Reciclarea lor reduce cantitatea de deșeuri care ajunge în groapa de gunoi. După ce sunt colectați de la populație, o parte din brazi ajunge în stația de compostare de la Mofleni. Brazii care nu merg la stația de compostare de la Mofleni merg către o societate de profil pentru a fi transformați în produse lemnoase, mai exact către Kronospan, cel mai mare producător de plăci pe bază de lemn din lume. Produsele Kronospan sunt folosite peste tot, de la mobilier și amenajări interioare până la case cu structură din lemn, fațade de clădiri și parchet.

Reciclarea brazilor este un exemplu de economie circulară, unde produsele sunt reutilizate și reciclate pentru a maximiza utilizarea resurselor și a minimiza deșeurile.

Incluși în circuitul de reciclare, brazii se vor întoarce în natură!

Protejează mediul, construiește viitorul!

03/01/2024