Se fac înscrieri pentru Târgul Primăverii

Craiovenii sunt așteptați în centrul orașului, dar și în alte cartiere, în perioada 24 februarie și 8 martie la Târgul Primăverii, unde vor găsi numeroase produse specifice acestei perioade, pregătite de comercianți și artizani din Craiova și din alte localități.

De la mărțișoare tradiționale, produse handmade specifice primăverii, flori și până la diferite sortimente de mărțișoare dulci, cadourile lucrate cu migală vor fi expuse în locurile stabilite de autoritatea locală.

Comercianții care doresc obținerea acordului de ocupare temporară a domeniului public, trebuie să depună următoarele documente:

• Cerere tip pentru ocuparea temporară a domeniului public
  • Certificat de înregistrare la Oficiul Registrului;
  • Certificat de producător în cazul comercianților de flori naturale;
  • Copie carte de identitate.

Solicitările se pot depune la sediul Primăriei Municipiului Craiova (str. Târgului nr. 26) sau electronic pe eportal.primariacraiova.ro.

Comercianții pot solicita amplasamente pe raza municipiului Craiova după cum urmează:

- Zona Centrală, Piața Mihai Viteazul - Calea Unirii (8 lei mp/zi)

- Calea București, zona Rotonda ( 6 lei mp/zi )

- Cart. Brazda lui Novac, zona Complex Baba Novac (5 lei mp/zi)

- Cart Craiovița Nouă, esplanada dintre Bd. George Enescu - Bd. Oltenia (5 lei mp/zi)

- Bd. 1 Mai, zona Confecții, zona aleea 1 Mai, zona Ciupercă (6 lei/mp/zi)

- Cart. Valea Roșie, zona Biserică Sf. Calinic (5 lei mp/zi)

- Str. Petre Ispirescu (5 lei mp/zi)

- Bld. Dacia, zona Gării (5 lei mp/zi)

Amplasamentele pentru zona centrală se vor acorda prin tragere la sorți în data de 23.02.2024, după ce comercianții vor ridica acordul pentru ocuparea temporară a domeniului public.

15/02/2024