Comunicat de presa - Lansare proiect: ,,MOdernizarea sistemului de TRansportpublIC cu autobuzul in zona Metropolitana Craiova - MOTRIC Metropolitan”

Comunicat de presa

Lansare proiect:

Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei, in calitate de Coordonator de investitii pentru Planul National de Redresare si Rezilienta, Componenta 10 Investiția I.1 – Mobilitatea urbană durabilă, I.1.1 – Înnoirea parcului de vehicule destinate transportului public (achiziția de vehicule nepoluante) si UAT Municipiul Craiova in calitate de Lider de Parteneriat, Beneficiar au semnat contractul de finantare nr. 135290/28.11.2022, pentru proiectul ,,MOdernizarea sistemului de TRansportpublIC cu autobuzul in zona Metropolitana Craiova - MOTRIC Metropolitan”.

Obiectivul acestei investiții il reprezinta modernizarea sistemului de transport public cu autobuzul in zona metropolitana Craiova. Investitia in autobuze nepoluante  va contribui la îmbunătățirea condițiilor de viață ale populației, creșterea competitivității economice care să asigure o dezvoltare durabilă a localităților partenere.

Valoarea totala a proiectului: 71.303.734,24 lei

Valoarea maxima a finantarii nerambursabile: 71.303.734,24  lei, din care:

• Valoarea eligibila din PNRR: 59.919.104,40 lei
  • Valoarea TVA aferenta cheltuielilor eligibile din PNRR: 11.384.629,84 lei

Rezultate: 22 autobuze electrice de 12 m, 22 statii de reincarcare lenta, 8 statii reincarcare rapida achizitionate, 2 statii reincarcare masini electrice.

Perioada de implementare: 40 luni, incepand cu data de 28.11.2022

Data estimata pentru finalizarea proiectului: Martie 2026

Date contact

Municipiul Craiova

Str. Targului nr. 26, Craiova, jud. Dolj

www.primariacraiova.ro

e-mail: consiliulocal@primariacraiova.ro, implementare@primariacraiova.ro

telefon/fax:0251/419589

Cod proiect: C10-I1.1-5

Apel de proiecte gestionat de Ministerul Dezvoltarii, Lucrarilor Publice si Administratiei finantat din fonduri europene prin Planul National de Redresare si Rezilienta al Romaniei.

03/01/2023