Primăria Craiova pregătește surprize pentru Târgul de Paște

Primăria Craiova pregătește surprize pentru Târgul de Paște

Municipiul Craiova intră în atmosfera Sărbătorilor Pascale, în perioada 15 – 25 aprilie 2022, cu numeroase activități pentru copii, bunătăți pentru toate gusturile și spații urbane revitalizate.

De vineri, 15 aprilie, începând cu ora 16.00, comercianți și meșteșugari din toată țara își vor prezenta ofertele diversificate în Piața Mihai Viteazul, în căsuțele amplasate pentru Târgul de Paște din Craiova, dar și în zona fântânii arteziene, unde copiii vor avea parte de surprize inedite pentru ediția din acest an.

Pentru prima oară, cei mai mici dintre vizitatorii târgului de la Craiova vor avea ocazia să meargă cu poneii, dar și să admire iepurașii, să vizioneze expoziții de fotografie sau pictură, să urmărească spectacole de muzică și dans, să se dea în carusel sau să participe la atelierele interactive: de pictură, ateliere pentru decorațiuni de Paște, aranjamente florale, pentru realizarea de ouă încondeiate, ateliere muzicale etc.

Cei peste 35 de comercianți prezenți în centrul municipiului îi vor ademeni pe craioveni și turiști cu produse tradiționale din carne, brânză, cozonaci, prăjituri de casă, dulceață, gemuri, zacuscă, șerbet de casă, prune uscate, vin, forme de ciocolată, cipsuri, turtă dulce, dar și cu produse realizate cu migală de artiști hand-made, cu țesături de lână, picturi pe lemn sau costume populare.

Pentru iubitorii de mișcare, Primăria Craiova a pregătit cu decorațiuni inedite una dintre cele mai frumoase zone din municipiu, care are și cea mai mare importanță istorică și religioasă – părculețul din jurul Casei Băniei și al Catedralei Sf. Dumitru, unde zeci de felinare se vor aprinde magic în noaptea de Florii. În așteptarea Sărbătorilor Pascale, Primăria Craiova a renovat toate aleile și scările cu materiale naturale, a schimbat tot mobilierul urban din zonă, a revitalizat spațiile verzi și a plantat mai multe tipuri de arbori precum cireși japonezi, magnolii sau conifere.

În perioada Târgului de Paște, vor fi prezentate spectacole în Piața Mihai Viteazul, de instituțiile partenere Primăriei Craiova, în după-amiezile de 15, 16, 17 și 21 aprilie, iar doritorii de bunătăți alese pot merge și în zona cu food truck-uri de pe esplanada Teatrului Național Marin Sorescu.

Pe lângă evenimentele de divertisment, în Piața Mihai Viteazul va fi amplasată și o expoziție cu vânzare de flori.

Vineri, 15 aprilie

Orele 16.00 – 18.00

• Palatul Copiilor – Dans, Muzică, Teatru

Orele 18.00 – 20.00