Centru de dezvoltare tehnologica şi excelenţă în afaceri

Titlul proiectului: Centru de dezvoltare tehnologica şi excelenţă în afaceri

Programul de finantare a proiectului:  Programul Operational Regional 2007-2013 – Axa prioritara 1 „Sprijinirea dezvoltarii durabile a oraselor – poli urbani de crestere”, Domeniul major de interventie 1.1 „Planuri integrate de dezvoltare urbana”, sub-domeniul „Poli de crestere”, categoria de operatiuni: dezvoltarea durabilă a mediului de afaceri.

Valoarea totala a proiectului: 4.518.068,80 lei, din care 1,753,510 lei ce reprezintă valoarea eligibilă nerambursabilă din bugetul naţional, 143,300 lei cofinanţare de la bugetul local şi 1,753,510 lei reprezentând contribuţia Uniunii Europene.

Obiectivul general al proiectului consta in imbunatatirea infrastructurii si sistemului de sprijinire a afacerilor prin asigurarea condiţiilor optime necesare dezvoltarii culturii antreprenoriale la nivelul zonei metropolitane Craiova cu spaţii de birouri adecvate, din punctul de vedere al amplasării, dimensiunilor şi echipării, unde microîntreprinderile sau firmele mici din municipiul Craiova, care activează în sectorul de servicii prestate întreprinderilor, să-şi poată desfăşura activitatea într-un mediu profesionist.

Obiective specifice:

• creşterea calităţii mediului înconjurător şi a eficienţei energetice prin promovarea surselor regenerabile de energie şi a tehnologiilor mai puţin poluante, realizat în principal prin:
  • utilizarea de panouri solare pentru prepararea apei calde menajere şi completarea încălzirii spaţiilor;
  • realizarea iluminatului interior si exterior cu corpuri de iluminat si dispozitive care presupun un consum minim de energie;
  • amenajarea prin proiect a 3000 mp spaţii verzi cu o lizieră de arbuşti de 520 m.
  • asigurarea accesului la zona de afaceri ce se va dezvolta prin implementarea atat a prezentului proiect cat si a celorlalte doua proiecte incluse in lista PID PC precum si Centrul Multifunctional – Pavilion Central proiect aflat in implementare in cadrul POR Axa 4 DMI 4.1.; prin proiect este prevazut un acces carosabil de 3.811 mp si un numar de 28 locuri parcare ce vor fi folosite in comun de cele patru infrastructuri relizate prin POR 2007 – 2013

Rezultatele proiectului:

Clădire P+1 cu 807 mp suprafaţa construita desfăşurată

1 Sala de training;

6 birouri cu suprafeţe 21,40 mp-23,00 mp la parter;

11 birouri cu suprafeţe 21,30 mp-27,20 mp la etaj;

Perioada de implementare a proiectului este de 18 luni.

Stadiul proiectului: implementat